środa, 5 czerwca 2013

Fotografia analogowa :

Fotografia to zbiór wielu różnych technik, których celem jest zarejestrowanie trwałego, pojedynczego obrazu za pomocą światła. Potoczne znaczenie zakłada wykorzystanie układu optycznego, choć nie jest to konieczne – fotografia otworkowa, rayografia.

Podział technik fotograficznych:

  • fotografia analogowa (tradycyjna)
  • fotografia cyfrowa
  • szlachetne techniki fotograficzne
Fotografia analogowa (tradycyjna) to fotografia, w której nośnikiem obrazu są chemiczne materiały światłoczułe (filmy, błony, płyty, papiery itp.). W fotografii tradycyjnej dominuje fotografia srebrowa, czyli fotografia oparta na światłoczułych halogenkach srebra. Do fotografii tradycyjnej zaliczają się też szlachetne techniki fotograficzne wykorzystujące światłoczułe właściwości chromianów.
 
 
Budowa analogowego aparatu fotograficznego:
  1. Zewnętrzna soczewka obiektywu pokryta zazwyczaj cienką warstwą antyodblaskową i pochłaniającą promieniowanie UV.
  2. Soczewki korygujące, które razem z soczewką zewnętrzną tworzą zespół ruchomy, który można oddalać i przybliżać od aparatu za pomocą pierścienia, co umożliwia zmianę ogniskowej obiektywu.
  3. Wbudowana w zestaw tylnych, nieruchomych soczewek korygujących jest przysłona, za pomocą której można regulować ilość światła wpadającą z zewnątrz do aparatu.
  4. Mechanizm spustowy (migawka) otwierający przesłonę, która normalnie jest zamknięta, dzięki czemu światło nie dociera do kliszy lub matrycy. Po naciśnięciu przycisku spustowego przesłona się otwiera na ściśle określony czas, po czym ponownie się zamyka, dzięki czemu można precyzyjnie ustalać czas naświetlania kliszy lub matrycy. W aparatach analogowych naciśnięcie przycisku spustowego uruchamia też mechanizm przesuwu kliszy fotograficznej, a w lustrzankach podnosi także uchylne lustro.
  5. Rolka z kliszą fotograficzną.
  6. Ucho na opaskę do noszenia aparatu.
  7. Przycisk uruchamiający mechanizm spustowy.
  8. Pokrętło ogólnych ustawień aparatu.
  9. Wyświetlacz podstawowych parametrów pracy aparatu.
  10. Wizjer, przez który obserwuje się kadr.
  11. Złącze umożliwiające przyłączenie do aparatu zewnętrznej lampy błyskowej lub mechanizmu zdalnego wyzwalania.
  12. Pierścień regulacyjny obiektywu.
 
 
Aparat fotograficzny a ludzkie oko
Działanie aparatu fotograficznego można porównać do mechanizmu widzenia u człowieka.  Odpowiadającą szklanej nieruchomej soczewce aparatu jest w oku soczewka umocowana na wiązadełkach i mięśniach posiadająca zdolność akomodacji, czyli zmiany kształtu, a co za tym idzie ogniskowej. Nośnikiem obrazu w naszym narządzie wzroku jest natomiast siatkówka, na którą, po przejściu przez soczewkę, padają promienie światła.
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz